UAB "Elektros įranga"

Instaliacija

Instaliacija

Instaliacija

Apsauga nuo žaibo »

 Apsauga nuo žaibo


 

Apsauga nuo žaibo ir įžeminimas

Dėl „aktyvinės apsaugos nuo žaibo“ panaudojimo.

Esamas Lietuvos „STATYBOS TECHNINIS REGLAMENTAS  STR 2.01.06:2009 STATINIŲ APSAUGA NUO ŽAIBO. IŠORINĖ STATINIŲ APSAUGA NUO ŽAIBO“ nelabai tiksliai nurodo reikalavimus aktyviems žaibo ėmikliams, esamas normatyvo punktas nenusako reikalavimų, bei projektavimo ar montavimo ir priežiūros sąlygų tokio tipo apsaugoms nuo žaibo: 

IV skyrius nurodo -   Reikalavimus Aktyviojo žaibo ėmikliui nustato gamintojas.

  1. Aktyvieji žaibo ėmikliai gali būti naudojami tik tada, kai jie atitinka Europos Sąjungos direktyvose, normatyviniuose saugos ir paskirties dokumentuose ir kituose teisės aktuose nustatytiems techniniams, saugos ir kokybės reikalavimams.

Šiai dienai vieningų Europos Sąjungos direktyvų aktyvinės apsaugos nuo žaibo nėra. Europos valstybės, be bendrinio EN 62305 standarto (atitikmuo LTS EN  62305) turi ir nacionalinius dokumentus (Normas, FN,  DIN, nacionalinius standartus ir kt.), kurie reglamentuoja įvairius sprendimus ir reikalavimus apsaugos nuo žaibo sistemoms. Pvz. Prancūziją, Ispanija, Portugalija, Slovėnija, Rumunija ir dalis kitų Europos šalių jau kelis dešimtmečius montuoja ir eksploatuoja ir „aktyviuosius žaibo ėmiklius (ESE sistemos).

Mūsų respublikoje „aktyvinė apsauga nuo žaibo“  yra naudojama jau virš 15 metų, buvęs ankstesnis RSN- STATYBOS TECHNINIS REGLAMENTAS STR 2.01.06:2003  STATINIŲ ŽAIBOSAUGA. AKTYVIOJI APSAUGA NUO ŽAIBO  2003-2009 m buvo pirminis dokumentas pateikęs aprašymus instaliavimui ir projektavimui ESE sistemoms. Bet dėl bendrinių standartų nebuvimo ir ESE sistemų skirtumų, buvo atkeistas ir naujai atsiradęs punktas nurodo, kad šios sistemos turėtų būti montuojamos pagal gamintojų nurodymus ir reikalavimus.

Mūsų siūlomos ABB koncerno „Helita“ apsaugos nuo žaibo sistemos gaminamos ir testuojamos pagal Prancūzijos normas NF C 17-102.

Pagal šias normas yra parengta projektavimo, parinkimo dokumentacija. Vienas iš pagrindinių šių „ESE galvų“ pliusų, tai yra jų eksploatacijos metų nėra būtina „galvutės“ patikra su matavimo prietaisais. Eksploatuojant „galvutę“ – darbinėje būsenoje matomas žalia juosta, galvutės pažeidimo „pramušimo“ atveju esantis elektroninis spyruoklinis mechanizmas suveikia ir vartotojas matys pasikeitimą į raudona juostą. Tai yra labai aktualu, nes šiai dienai esantis STR-as aprašo tik standartinių apsaugos sistemų eksploatacijos ir priežiūros reikalavimus ir esamos sistemos nėra teisingai prižiūrimos, nėra atliekamos patikros ir nėra duomenų apie šių sistemų patikimumą ir eksploatacines charakteristikas.

 abb_1

 

Įvykus gaisrui, gaisrinės priežiūros tarnybos, bei draudimo įmonės įvertintų šių sistemų eksploatacija ir galėtų pateikti išvadas, kad gaisro atvejis buvo netvarkinga- „neprižiūrėta“ „aktyvinės apsaugos“ nuo žaibo sistema. Su ABB „Helita“ sistemomis , priežiūra atliekama žymiai paprasčiau – bendriniai reikalavimai pagal STR-o reikalavimus (pridedu) ir vizualinė apžiūra.

Taip pat kas irgi labai svarbu – šias sistemas mums Lietuvoje tiekia  ABB Lietuvos atstovybė, kurios labai profesionalūs inžinieriai  galės suteikti papildomos informacijos nuo gamintojo, bei atstovauti sprendimų su šiomis sistemomis palaikymą valstybinėse gaisrinės ar energetinės priežiūros tarnybose.

Jūsų objektuose  rekomenduočiau atlikti  skaičiavimus – įvertinti reikiamą pastato apsaugos nuo žaibo klasę (pagal LST EN 62305-2), mes parinktume techninį sprendimą ir priemonės pastato apsaugai.

Prašom pateikite pastato brėžinius – mes pateiksime rekomendacijas.

Vartotojui eksploatuojant „Helia“ sistemas papildomai  STR-o punktas pasipildytu viena pozicija:

 

Vasaros sezono pradžioje ir pabaigoje ir po didesnių žaibavimų vizualiai apžiūrėti „galvutę“ ar nėra matyti pasikeitęs  eksploatacinio žymėjimo žiedas  į „raudoną“.

Esant „raudonai“ juostai susiekti su atstovu.

 3

 

 

 

 
NEWS_150819833_AR_-1_FKVNJHPMFOLU   obo-bettermann-logo   download (2)
« Atgal Failai atsisiųsti: .APSAUGA-NUO-ZAIBO_1.GIF,
GE Energy Industrial SolutionsGE LightingOMRON ElectronicsWeidmullerNORGRENMENNEKESIdeSIEMENSTerasakiLovato electricCIRCUTORBENDEREOCRELDONEREAMERZELTSalicruMARECHAL-ELECTRIC GROUPOBO BettermannPerry electricLAE ELECTRONICSenecaLM TherminVentiaEfapelTUNGSRAM